İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

İlçe Mill Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail GÜNDAY, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoyu Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

Yıl 1921. Kurtuluş Savaşı yılları. Bıçak kemiğe dayanmanın çok ötesine geçmiş. Topyekün bir millet varlık ve yokluk mücadelesine girişmiş vaziyette. Cephede ise asker teknolojik, lojistik ve insan kaynağı olarak düşmana kıyasla oldukça eksik durumda. Akınların hayâsızlaştığı, tükürülecek hayâsız yüzlü zalimlerin istiklal ve istikbalimize musallat olduğu yıllardayız. 

Kahraman ordumuz aziz vatanın her karışını fedakârca savunmaktaydı. Milletin evlatlarından oluşan milletin ordusu her zorluğa göğüs geriyor, kanının son damlasına kadar mücadele ediyor, bu uğurda 'ölmeyi emreden' komutanlarının önünde şehadete gülerek yürüyorlar, şehitler tepesindeki makamlarına isimlerini yazdırıyorlardı. 

Halkın askerine verebileceği hiçbir şeyi yoktu ama elleri semada dilleri duada vatan, bayrak, ezan ve mukaddesat için dualarını gönderiyor, Mehmetçiğin moralini yüksek tutmaya çalışıyorlardı. 

TBMM'deki Mebuslar da milletin vekili olarak ne yapabileceklerini tartışıyor, üzerlerine düşenden fazlası için çabalıyorlardı. Nihayet Mehmetçiğe moral versin, şevk ve gayretini ateşlendirsin diye bir marş yazılması gerektiğine karar verdiler. Bunun için yarışmalar düzenlenip ödüller konuldu. 724 şiirden hiçbiri aranan ruhu taşımıyordu. Zira bu iş yarışma yahut ödül işi olmadığı gibi paranın satın alabileceği bir şey de değildi. Ancak paranın satın alamayacağı kadar büyük ruhlu biri yazabilirdi. O ruhun sahibi Mehmet Akif yarışma ve ödülün kaldırılması şartıyla Taceddin Dergâhının duvarlarına kazıdığı ilk satırlarla azim ve mücadeleyi ateşledi. 

99 yıl sonra bugün İstiklal Marşının kabulünü kutlarken, garbın afakını saran çelik zırhlı duvarları yıkan ecdadın torunları olarak, iman dolu göğüslerimizle kurulan tuzaklar, örülen duvarlar ve çıkarılan her türlü fitneye karşı dimdik duracağız. 

Tek dişi kalmış medeniyetin sınır boylarında tükenişine karşı her karışı şüheda fışkıran cennet vatanımıza gövdemizi siper edecek, hürriyetimize zincir vurmaya kalkan çılgınlara karşı enginlere sığmadımızı göstereceğiz. 

Ecdadımızın kahramanlıklarından cesaretle vatanımız, imanımız ve bütün değerlerimiz için çok çalışacak atalarımızın ruhunu incitmeyeceğiz. İstikbalimiz olan gençlerimiz ve çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirerek istiklalimizi ebediyetlere kadar sürdüreceğiz.

Dün gösterilen fedakârlık ve kahramanlık örneklerini bugün Suriye'de, Irak'ta, Bosna'da, Afrika'da, hâsılı nerede bir haksızlık ve adaletsizlik varsa orada sergileyen aziz Mehmetçiklerimizi buradan selamlamayı borç biliyor, ilelebet payidar kalacak bir milletin mensupları olarak Mehmet Akif'in mirasına sahip çıkan, istiklalimizi ebediyen sağlayacak istikballeri yetiştirebilmek ümit ve duasıyla hepinizi saygıyla selamlıyorum.


İsmail GÜNDAY 

Ataşehir İlçe Millî Eğitim Müdürü

 

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 5775186-87; 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.