İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Programı Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonunda Sunuldu.

12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Programı Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonunda Sunuldu.

 Ulusların ve ülkelerin kahramanlıklarını, egemenliklerini ve özgürlüklerini ifade eden şey ulusal marşlarıdır. İstiklal Marşımız 12 Mart 1921 tarihinde onaylanmış ve Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. Devletimizin özgürlük için yaptığı mücadeleleri ve çabaları efsanevi bir şekilde anlatan bir eserdir. Kurtuluş savaşı esnasında Türk milleti zorlu bir mücadeleye girişmişken Milli Eğitim Bakanlığı milli marşımız için 1921 yılında bir şiir yarışması düzenlemiştir.  Mehmet Akif Ersoy  yarışmayı kazanan kişiye para ödülü verilmesi sebebiyle yarışmaya katılmak istememiştir. Fakat o dönemde Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ısrarı üzerine ödülü almamak şartıyla şiirini yarşmaya göndermiştir. Kahraman Ordumuza isimli şiiri yapılan bu yarışmada birincilik kazanır. O yıl düzenlenen beste yarışmasında da Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi kabul görmüş ve İstiklal Marşı 1924’ten 1930’a kadar bu beste ile söylenmiştir. 1930’dan sonra ise Milli Marşımız Osman Zeki Üngör’ün bestesi ile söylenmeye başlamıştır. İşte bu vesileyle 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 95. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Okulumuz Dilek Sabancı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırladığı program çerçevesinde Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonunda sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmak üzere söz alan Dilek Sabancı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürümüz Gazi SARAÇ , Mehmet Akif Ersoy’u  iyi bilmenin bütün yönleriyle şahsında topladığı milli mücadele ruhunu yakından tanımak, bu ruhu hakkıyla hissetmekle mümkün olacağını belirtmiş, İstiklal Savaşı’nın Türk milletinin ölüm kalım savaşı olduğunu, böyle dönemlerde milletlerin kendilerini yaşatan temel değerlerin farkına vardığını söylemiştir. Protokol adına söz alan Kaymakamımız  Sayın Zafer KARAMEHMETOĞLU ise konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’un Türk milletine devamlı ümit aşıladığını her zaman ülkesi, vatanı, milleti için çalıştığını belirtmiş olup, gençlerimizin “Mehmet Akif” ruhunu gönüllerinde, yüreklerinde daima canlı tutması gerektiğine vurgu yapmıştır. Program akışı günün anlam ve önemine uygun özel videoların izlenmesi, türkülerin söylenmesi, öğrencimiz Metehan Göngör’ün oynadığı “Ben Akif” adlı monolog gösterisi ve yine okul öğrencilerinin sunduğu Oratoryo ile sona ermiştir. Ayrıca Programa Garnizon Komutanı Kıdemli İkmal Albay Ersin ARDA, Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Sadi ÖZATA, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık KAYHAN, Ataşehir Gençlik Spor Müdürü Seyfi GÜNEYSU,  Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü Oğuz KAAN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul BİLİCAN, Şube Müdürümüz Ali EROĞLU öğretmenler ve öğrenciler katılmışlardır. Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Mehmet Akif Ersoy’u ve şehitlerimizi saygı , minnet ve rahmetle en içten duygularımızla anıyoruz.

 

13-03-201613-03-201613-03-201613-03-201613-03-201613-03-201613-03-201613-03-2016

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 5775186-87; 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.