İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

21 Mart Nevruz Bayramı ve Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası

21 Mart Nevruz Bayramı ve Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası, Ataşehir Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Remzi Bayraktar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen törenle kutlandı.
21 Mart Nevruz Bayramı ve Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası

     Remzi Bayraktar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde düzenlenen Nevruz kutlamasına Ataşehir Kaymakamı Zafer KARAMEHMETOĞLU ile birlikte; Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan ÇERKEZ, Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü Oğuz KAAN, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul BİLİCAN,  STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

     Protokol üyelerinin tarihteki Türk devletlerinin bayrakları arasından alana girdiği  21 Mart Nevruz Bayramı ve Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası kutlama töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

     Nevruz Bayramı’nın yeni günlere, yeni güzelliklerin başlamasına vesile olması dileğiyle ve Nevruz Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Ataşehir ilçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul BİLİCAN, “ Nevruzu yani yeni günü, tarihimizin çok önemli bir dönüm noktası olan, önemli bir başlangıcın çıkışı olan Ergenekon’dan çıkışın günü olarak kutluyoruz. Unutmayalım ki bu coğrafyadaki bütün milletlerin kutlamalarındaki ortak nokta, yeni bir başlangıç, yeni bir umut, kardeşlik, dostluk, dayanışma ve birlik temalarının işlenmesidir... Bu coğrafyanın ortak günü olan Nevruzu barış duygusu içinde kutlamamız gerekiyor.” dedi. 

     Nevruz Bayramının neşesinin gençlerin yüzüne yansımış olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer KARAMEHMETOĞLU;  yaptığı kısa konuşmada, “Bu neşeniz hiç bozulmasın hep neşeli olun. Nevruzun en önemli göstergesi yerinden süslenmiş çiçek ve ağaçların canlanması, doğanın canlanmasıdır. Adeta bir diriliş yaşanıyor. Bu dirilişin adı da hepimizin güzelleşmesi, neşelenmesi ve tabiatın bu güzelliğinden hep beraber istifade etmemizdir” ifadelerine yer verdi.

     Törende protokol konuşmalarının ardından tarihteki tüm Türk Devletlerinin Bayraklarının geçit töreni yapıldı. Bayrak geçit töreninde Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Bayraklarının geçişi protokol ve katılımcılarca ayakta alkışlandı. Okul öğrencileri tarafından şiirlerin okunması ve Semazen gösterisinin ardından Protokol üyeleri tarafından okul bahçesine Nevruz Çınarı dikildi. Örste çekiçle demir dövmenin ardından Nevruz Ateşi yakıldı. Yakılan Nevruz Ateşi alevinin üzerinden atlanarak tamamlanan Nevruz Bayramı Kutlama töreni, Nevruz pilavının ikramıyla sona erdi.

 

 

22-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-2018

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 5775186-87; 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.