İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çınarın Gölgesinde Projesi Yıl Sonu Programı

Müdürlüğümüzce yürütülen "Çınarın Gölgesinde" projesinin yıl sonu gösterisi 27/04/2018 Cuma günü, Emlak Konut Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşti.  
Çınarın Gölgesinde Projesi Yıl Sonu Programı

     Müdürlüğümüzce 2016/2017 Eğitim-Öğretim yılının ikinci döneminden bu yana, içinde okumadan gezilere, sosyal sorumluluk projelerinden tiyatrolara varana kadar mümkün olduğunca geniş bir yelpazede çeşitliliği ve sürekliliği sağlayacak biçimde bir proje gerçekleştirildi. ‘Okuma’ ve ‘Değerler Eğitimi’ üzerine kurulan “Çınarın Gölgesinde” projesiyle çok önemli bir eksiklik tamamlanmaya, ders dışı etkinlikleri planlı, düzenli ve sistemli bir şekilde uygulayarak öğrencilerin akademik başarısını da, sosyal ve ahlaki gelişimlerinin de desteklenmesine çalışıldı.    

      "Çınarın Gölgesinde" projesi yıl sonu programı saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayıp, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul BİLİCAN’ın açılışını yaptığı protokol konuşmaları ile devam etti.

     Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon, Ataşehir’de de 83 bin öğrenci ve 6 bin öğretmenle her gün sabahın 8’inden itibaren Eğitim-Öğretim sürecini başlattıklarının altını çizerek konuşmasına başlayan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul BİLİCAN, eğitim-öğretim sürecinde akademik alan dışında kaçırılan bir şeylerin olduğunu fark ettiklerini, bu amaçla yola çıkarak projeler bütünü olan “Çınarın Gölgesinde” adıyla 12 projeden oluşan çatı projeyi uygulamaya başladıklarını kaydederek, "Biz bu çalışmayı yaparken temel yaklaşımımız; kendi medeniyet kodlarımıza uygun, geleneğimize, kültürümüze, geçmişimize uygun bir kurgulamayla yola çıkmaktı” diye konuştu. Projeye katkı veren ve destek olan kurum ve kişilere teşekkür eden Ertuğrul BİLİCAN, “Projemizi okuma ve değerler eğitimi olmak üzere iki ana temel üzerine kurduk. Şu an Ataşehir’de 83 bin öğrenciden en az 60 bin öğrencimiz günde bir ders saati kitap okuyor. Gönüllü öğretmenler ve gönüllü öğrencilerimizle yürüttüğümüz medeniyet okumalarına çok önem veriyoruz. Dünyayı Anadolu’dan tanıyan bir nesil yetiştirmek istedik. Onun için ÇINAR dedik, onun için çınarın yaprakları arasına tüm bu projelerimizi giydirdik. Her çalışmamızda bir değer kaygımız var, değerlerle birlikte bu çalışmalarımızı yürütüyoruz ve yaptığımız tüm çalışmaları ölçekliyoruz.” dedi.

     Okumanın dinimizin ilk emri olduğundan hareketle ne kadar kıymetli bir eylem olduğunu nazara veren Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer KARAMEHMETOĞLU konuşmasında;"Öğrencilerin kendilerini okuyarak geliştireceklerini, okumanın ötesindeki anlamları keşfetmelerinin ve anladıklarını yaşamlarına katmalarının gerekliliğini vurguladı. Değerli bir toplum olabilmek için değerli nesiller yetiştirmek zorundayız. Bunun için çalışan, emek veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ertuğrul BİLİCAN´a ve ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum" dedi.

     Doğru ve ahlâklı insan yetiştirmek, maarifin en temel sorumluluğudur. Milletimiz; tarihinin her döneminde eğitime, öğrenmeye ve bilgiye büyük önem vermiş ve en büyük saygıyı öğretmene göstermiştir diyen İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma ŞAHİN;  “Tarihimiz; devlet kuran, üç kıtaya hükmeden, fetihler yapan ve zaferler kazanan hakanların, padişahların, fatihlerin yanlarında ve arkalarında, mutlaka büyük eğitimcilerin bulunduğu ve en büyük saygıyı onların gördüğü sayısız örneklerle doludur. Tarihte kadim medeniyetlere baktığımız zaman onları ayakta tutan gücün bilgiye, eğitime verdikleri önemden kaynaklandığını görüyoruz. Ne zaman ki bu desteği ihmal etmişler beraberinde yıkımlar ve yok oluşlar baş göstermiştir. Devlet olarak, eğitime destek veren bir zihniyet oluşturmak, gençlerimizi bilinçli insanlar olarak topluma kazandırmak da en önemli sorumluluklarımızdandır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin destekleriyle hayata geçirilen “Okuma-Yazma Seferberliği” de bu kapsamda halkımız tarafından çok büyük ilgi görmüştür” şeklinde konuştu.

    ”Çınarın Gölgesinde” projesinin yıl sonu programına İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN’in eşi Şeyma ŞAHİN, Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer KARAMEHMETOĞLU ve eşi Nurper KARAMEHMETOĞLU ile birlikte; Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul BİLİCAN ve Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt UYSAL daha önceden planlanmış çalışmaları nedeniyle katılamadığı etkinlikte emeği geçen herkesi tebrik ettiğini bildiren bir telgraf gönderdi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN´ın kıymetli eşi Emine ERDOĞAN Hanımefendi emeği geçen herkesi tebrik ettiği telgrafında, yoğun programı nedeniyle etkinliğe katılamadığını belirtti.  

    Törende, proje kapsamında Ataşehir’deki okullarda yapılan “Televizyon En’leri” anketi sonucunda seçilerek ödüle layık görülen program ve programcılara “Çınar Basın Ödülleri” verildi. “En Başarılı Çocuk Kanalı” kategorisinde “TRT Çocuk” kanalı, “En Başarılı Haber Spikeri” kategorisinde “Nazlı Çelik ile Star Haber” programı, “En Değerli TV Programı” kategorisinde “Deniz Bayramoğlu – Gündem Özel” programı ödülleri de sahiplerine verildi.   

    Program ödül töreni, çınarlarla fidanlardan oluşan grubun performansı, halk oyunları gösterisi ve tiyatro ile devam etti. Program, proje için yapılan Çınarın Gölgesinde şarkısının hep birlikte seslendirilmesi sonrasında toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

 

02-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-2018

 

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 5775186-87; 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.