İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelsiz Yarınlara Hep Birlikte

Engelliler Haftası etkinlikleri başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere öğretmen ve okul yöneticilerimizin de desteği ile bu yıl hep birlikte evlerden yapılıyor.
Engelsiz Yarınlara Hep Birlikte

Toplumsal hayatta sürekli gelişmeyi sağlamak her bir bireyi eğitim sürecine dâhil etmekle mümkündür. Zira her bireyin yetenekleri, yeterlilikleri ve becerileri engellenmediği sürece geliştirilecek yönleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerin yaşamın her alanına katılması, eğitim başta olmak üzere her türlü imkândan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır.

Toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalığın oluşması, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması için hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Millî Eğitim Bakanlığımız, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu konudaki görevlerini büyük bir sorumluluk bilinci içinde yerine getirmekte ve çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.

Yürütülen çalışmalar toplumumuzun her bir bireyine ilgi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda daha kaliteli eğitim fırsatları sunmayı hedefliyor. Engellilik bireyin kendisi ve ailesi için zorlu yaşam şartlarını da beraberinde getirebilmektedir. Bu durum ailelerin hassas ve dikkatli olmalarına yol açarken onların yaşadığı güçlüklerle baş etmeleri sürecinde de herkese birtakım görevler yüklemektedir. Bu görevlerin belki de en önemlisi engelli birey ve ailesi ile empati kurmaktır.

Özelim Eğitimdeyim Mobil Uygulaması

Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerle uzaktan eğitime geçildiği süreçte Millî Eğitim Bakanlığımız özel çocuklarımızın farklı ihtiyaçları olduğu bilinciyle hareket etti. Onların ailelerine, öğretmenlere destek için çok özel içerikler barındıran "Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasını geliştirdi. Uygulamayla, özel eğitim okullarına ve kaynaştırma eğitimine devam eden, işitme ve görme yetersizliği, hafif, orta veya ağır derecede zihinsel yetersizliği veya otizm spektrum bozukluğu ile öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve aileleri, geliştirilen tüm özel eğitim içerik ve uygulamalarından ücretsiz yararlanabiliyor. Hizmete giren mobil uygulama bilişsel, okuma yazma, matematik, hayat bilgisi, günlük yaşam, iletişim becerileri, sosyal beceriler gibi alanlara yönelik eğitim videoları, tüm özel eğitim ders ve yardımcı kaynak kitapları, etkinlik sayfaları ve takvimi, aile bilgilendirme videoları, bu alanlara yönelik interaktif uygulamaları içeriyor.

Engelliler Haftası etkinlikleri başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere öğretmen ve okul yöneticilerimizin de desteği ile bu yıl hep birlikte evlerden yapılıyor. Ailelerimizin çocuklarımızla yaptıkları etkinliklerin video, fotoğraf vb. görselleri sosyal medyadan, Eğitim Bilişim Ağı'ndan, "Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasından paylaşılacak. Ayrıca engelli bireylerin toplumsal yaşamda hoşgörü ile karşılanan, seven, sevilen, üreten insanlar olarak var olabilmelerine destek olunması da amaçlanıyor.

 

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 5775186-87; 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.