İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul BİLİCAN´ın 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul BİLİCAN´ın 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutlama Mesajı

 

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım;

 

Öğretmenlerimizin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını arttırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlere mesleklerinin yüceliğini hissettirmek amacıyla, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir gaye ve hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayandır aslında.

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa… Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya… Öğretmen de öyle can verir topluma. İnsanlık, öğretmen sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Odur bize hayatın diğer adının da insanca yaşamak olduğunu belleten. Yurdun çeşitli yerlerinde, kar, kış, yağmur, soğuk demeden okuluna giden, İstiklâl Marşımızı yavrularına ezberleten, çocuklarını hayata hazırlayan. Memleket için, bu topraklar, bu bayrak için, ilelebet payidar kalacak cumhuriyet için toprağa düşen vatan evlatlarımızı, aziz şehitlerimizi yetiştiren hep odur…

Öğretmenlik, kutsal ordu neferi olmaktır. Bu ordu kiiii bir milleti esir de eder cehalete, vezir de eder alem-i medeniyete. Bizler uyanık olmalı, bu şuurla hareket ederek cehaletten ve bu kaynaklı çıkabilecek tüm tehditlerden geleceğimizi korumalıyız.

  İnsan ve insanlık mimarı olmak kolay iş değildir. Sorumluluğumuz ağır ancak “Gelecek Her Daim Bizim Ellerimizde Şekillenecektir.” motivasyonu ile “Durmak Yok, Çalışmaya Devam” deriz hep bir ağızdan…

Başöğretmen Atatürk yeni Türkiye´nin oluşturulmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındadır. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.

 

Bu düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğretmenlerimize yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

                                                                                                                             

                                                                                                                            

                                                                                                                                Ertuğrul BİLİCAN

                                                                                                                            İlçe Milli Eğitim Müdürü

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 5775186-87; 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.