İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mustafa Kemal Atatürk´ün Tüm Dünya Çocuklarına Armağan Ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 96. Yıldönümünde Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonunda Coşkuyla Kutlandı.

Mustafa Kemal Atatürk´ün Tüm Dünya Çocuklarına Armağan Ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 96. Yıldönümünde Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonunda Coşkuyla Kutlandı.

Her yıl 23 Nisan geldiğinde kutladığımız “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” milli bayramlarımızdan biridir. Özünde Atatürk’ün milli egemenlik ilkesi yatmakta, millet iradesinin her şeyin üzerinde olduğunu ifade etmektedir. Atatürk 23 Nisan 1920’de açılan Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününün 23 Nisan 1924’te bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra yani 1929 yılına gelindiğinde bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan UNESCO’nun 1979 yılını “Dünya Çocuk Günü” olarak ilan etmesinin ardından uluslararası bir anlam ve önem taşımaya başlamıştır. Günümüzde ülkemizde her yıl düzenlenen 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne 40’ın üzerinde ülkeden gelen çocuklar katılmakta, tüm dünyaya savaşların olmadığı bir dünyada kardeşçe yaşamanın ne kadar önemli olduğu çocuklar tarafından bir kez daha hatırlatılmaktadır. Büyük Önder Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu bayram  insanlar arasındaki sevgi ve dostluk bağlarının gelişmesine katkı sağlaması özelliğiyle dünyada eşi ve benzeri olmayan bir bayramdır.

İşte bu vesileyle 22.04.2016 Cuma günü İlçemiz Ali Nihad Tarlan İlkokulu öğrencimiz Gülce KORKMAZ 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına yönelik kısa süreliğine temsili olarak İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul BİLİCAN’dan makamı devir alarak konuşmasında “Bizler dünyanın en şanslı çocuklarıyız. Bizlere inanan bizlere en değerli varlık gözüyle bakan bir milletin çocuklarıyız. Bize bu bakış açısıyla makamında misafir eden hayatımızın hiçbir anında unutmayacağımız bir anı biriktirmemizi sağlayan yeni ufuklar açmamızda bizi önemseyen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul BİLİCAN’a ve şahsında bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününü Türk çocuklarına armağan eden Atatürk’ün değişmeyen bakış açısı aynı şekilde devam ettiğini görmek biz çocukları mutlu etmiştir. Bu bayram tüm dünya çocuklarına mutluluk getirsin. Hepimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.” demiştir.  

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlçemiz Kutlama programına Barbaros Mah. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önüne İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul BİLİCAN’ın çelengini sunumu ile başlanmış ve Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesiyle tören alanındaki program tamamlanmıştır.

23 Nisan 2016 Cumartesi günü saat 09.30’da Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Konferans  Salonu´nda düzenlenen 6. Ataşehir Uluslar arası Çocuk Festivali Gala Programına ise Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızla başlamış olup, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını gerçekleştirmek için söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul BİLİCAN konuşmasında; “Cumhuriyetimizin ve demokrasinin temellerinin atıldığı, Türk milletinin tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan TBMM’nin açılışının 96. Yıldönümünü sevinç ve gururla kutluyoruz. 23 Nisan 1920…”Egemenliğin Kayıtsız Şartsız Milletin” olduğu ilkesinin tarihe not düşüldüğü gündür. Anadolu topraklarında verilen İstiklal mücadelesinde ve geleceğimizin şekillenmesinde önemli bir gündür. Büyük Önder Atatürk´ün Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılmış olduğu günü çocuklara armağan etmesiyle, onlara duyduğu  güveni, sevgiyi ve inancı ifade etmiştir. Çocuklarımız da bu değerli armağanı kendi aralarında ve değişik ülkelerden gelen kardeşleriyle paylaşıp çoğaltıyorlar. Yarınların kardeşlik, sevgi ve dostluk bağlarını ilmik ilmik örüyorlar. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın her birinin insani, milli-manevi ve ahlâkî değerlerle donanmış, insan haklarına saygılı, yeniliğe ve değişime açık fertler olması bizim en büyük temennilerimizdendir. Bunun için başta anne ve babalar olmak üzere, öğretmenlerimiz ve yöneticilerimizle birlikte bizler üzerimize düşeni yapmakla yükümlüyüz. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivalini ve programını hazırlayan Atafest 23 Nisan İcra Kurulunda görev alan mesai arkadaşlarıma emekleri ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Hazırlanan etkinliklerde görev alan çocuklarımızı misafir öğrencileri ve öğretmenlerimizi canı gönülden kutluyorum. Bu yıl 6.sını düzenlediğimiz Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali davetimize Almanya, Arnavutluk ve Kırgızistan’dan katılan misafirlerimize en içten şükranlarımızı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

Program akışı Halil Atamavcı İlkokulu Halk Oyunları Ekibi, Almanya Halk Oyunları Ekibi, Arnavutluk Halk Oyunları Ekibi, Kırgızistan Halk Oyunları Ekibi, Mustafa Öncel İlkokulu Halk Oyunları Ekibi, Şehit Öğretmen Hasan Akan İlkokulu  Halk Oyunları Ekibi, folklor gösterisi, Sait Cordan Ortaokulu Piyano dinletisi, şiir ve Emlak Konut Ortaokulu Orkestrasının sunumlarının ardından Kaymakamımız Sayın Zafer KARAMEHMETOĞLU konuşmasında bayram heyecanının çocuklarımızın gözlerinden okunduğuna vurgu yapmış olup, programda emeği geçen herkese teşekkür etmiştir. Ayrıca Programa tüm İlçe Protokolü katılmıştır.

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını 96. Yıldönümünde en içten duygularımızla kutlarız.

 27-04-201629-04-2016

27-04-201627-04-2016

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 5775186-87; 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.