İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okulumuz Ataşehir Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan "BENİM ADIM ÇANAKKALE" adlı program Zübeyde Hanım Hizmetiçi Konferans Salonunda Sunuldu.

Okulumuz Ataşehir Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan

Tarihimizin en hüzünlü zaferidir Çanakkale. Yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına topyekün direnişinin gerçek bir destanıdır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Bu onur, düşmana sadece silahlı mücadelede değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren aziz Mehmetçiklerimize aittir. Girdiği çatışmada yaraladığı düşman askerini canını tehlikeye atarak, sırtına alıp düşman siperlerine kadar götürme cesaretini gösteren Mehmetçik, düşmanın her bir rütbesindeki askerini kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyerek, savaşın yalnızca öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır. 253 bin insanımızın şehadet mertebesine ulaştığı Çanakkale’de her yaştan insanımız gönüllü olarak savaşmış, kadınlar cephedekiler için çorap örmüş, mermi imalatında bile çalışmışlardır. Kısaca vatanın her bir ferdi kendisine yönelen bu vahşi akına elbirliğiyle dur demesini bilmiştir. Bu cephenin isimsiz kahramanları, vatanın her bir köşesinden Çanakkale’ye koşarken, asla geri dönmeyi düşünmemişler, Türklük onur ve haysiyetini en güzel şekilde korumakla üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmişlerdir. 18 MartÇanakkale Zaferi’nin 101.yıldönümü nedeniyle okulumuz Ataşehir Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu “BENİM ADIM ÇANAKKALE” adlı program ise Zübeyde Hanım HizmetiçiEğitim Enstitüsü Konferans Salonunda sunulmuştur. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yapmak üzere söz alan okul müdürümüz Zeki YILDIRIM konuşmasında Çanakkale savaşlarının sıradan bir askeri mücadele olmadığına Anadolu’ya yönelmiş olan tehdit’in sabır sınırlarını zorladığı yıllarda milletimizin gösterdiği yüksek fedakarlığın ve kahramanlığın abidesi olduğuna vurgu yapmıştır. Okulumuzun hazırladığı tören kapsamında Asker Mehmet, Mektepli Mehmetçikler, Anzak Askeri Mektubu adlı drama gösterileri, Çanakkale Destanı Oratoryosu ve Zeybek gösterisi yer almıştır. Ataşehir Kaymakamı Sayın Zafer KARAMEHMETOĞLU ise konuşmasında Anadolu topraklarının tarih boyunca dünyanın bir çok ülkesinin hevesi olduğunu, ellerindeki tüm teknolojiye rağmen Türk milletinin göğsünde var olan inanca boyun eğdiğine böylece heveslerinin kursaklarında kaldığına vurgu yapmış olup şehitlerimizin rahat uyumasının ülkemizi her alanda Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği Muasır Medeniyetler seviyesine çıkarmakla mümkün olduğunu söylemiştir. Program akışı zor şartlar altında savaşan Mehmetçiklerimizi anlamak amacıyla temsilen buğday aşı çorbası ve üzüm hoşafının konuklara ikramı ile sona ermiştir. Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Türk Milletinin kalbinde ebediyen yaşayacak olan şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle en içten duygularımızla anıyoruz.

 

20-03-201620-03-2016

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 5775186-87; 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.