İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Etik Haftası Kutlama Etkinllikleri Şehit Haşim Usta İmam Hatip Ortaokulunda Düzenlenmiştir.

26 Mayıs 2022
Etik Haftası Kutlama Etkinllikleri Şehit Haşim Usta İmam Hatip Ortaokulunda Düzenlenmiştir.

Etik Haftası Kutlama Etkinlikleri kapsamında Şehit Haşim Usta İmam Hatip Ortaokulunun düzenlediği program İlçe Şube Müdürümüz Sn. Nazım YURDAGÜL, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

27-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİK HAFTASI: 


25 Mayıs tarihi ülkemizde Etik Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günün 25 Mayıs tarihinde kutlamasının nedeni, Kamu Görevlileri Etik Kuruluna ait Kuruluş Kanununun (5176 sayılı Kanun) bu tarihte kabul edilmiş olmasıdır.


Türk Dil Kurumu(TDK), "etik" sözcüğünü "Çeşitli meslek kolları arasında tarafların uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünü." olarak tarif etmiştir. Ancak bu sözcük "ahlaki, ahlakla ilgili" anlamlarında da kullanılmaktadır.


İnsanoğlu, çok eski çağlardan beri "ahlakilik kaygısını" içinde duymuştur. Yaşadığı toplumun değer yargılarına göre sürekli olarak kendisini sorgulamış ve iyiyle kötüyü birbirinden ayırmaya çalışmıştır. İşte bu sorgulama çabaları sırasında çevresinde fark ettiği bazı değerleri dikkate almaya başlamış ve böylece günümüzde yazılı olmadığı halde toplumları ve bireyleri derinden etkileyen etik kurallar ortaya çıkmıştır.


Yabancı bir kökene sahip "etik" sözcüğünün karşıladığı anlamları biz topraklarımızda aradığımızda karşımıza Ahilik örgütü çıkmaktadır. Günümüzde etik değerler olarak bahsedilen ahlaki kuralların pek çoğu 13. Yüzyılda Selçuklular döneminde Anadolu'da yaşayan Türkler tarafından uygulanmıştır. O dönemdeki esnaf ve sanatkârların birliğini, çalışma ilkelerini ve kurallarını oluşturan çok yönlü bir sosyo-ekonomik kurum olan Ahilik örgütü; üyelerinin uymaları gereken bir dizi ahlak ve iş kurallarına sahipti. Uyulmaması durumunda ağır cezalar da öngörülen bu kurallar bugünkü etik kurallarla belirgin bir şekilde örtüşmektedir.


Etik, insanın olduğu her alanda karşımıza çıkan bir kavramdır. Bu kadar geniş bir alanda var olması sebebiyle bazen tam olarak ne olduğu konusunda farklı görüşler ortaya konmaktadır. Bununla birlikte günümüzde farklı etik alanlar da bulunmaktadır: iş etiği, çevresel etik, gazetecilik etiği, adalet etiği, tıp etiği gibi.


Yaşadığımız çağda bilim ve teknolojinin önlenemeyen bir hızla ilerlemesi, insanlar arası ilişkilerin artması etik ilkelerinin oluşturulmasını ve benimsenmesini gerekli kılmıştır. Pek çok Avrupa ülkesi, çeşitli meslek gruplarının belirli bir iç denetime sahip olması için etik kuralların yaygınlaşıp benimsenmesine katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Böylelikle yaygınlaşan etik değerler sayesinde insanlar başkalarına ve topluma karşı sorumluluklarını unutmamış olacaktır.

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 577518687 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.