İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN İSMAİL GÜNDAY'IN 21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN İSMAİL GÜNDAY'IN 21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ MESAJI

21 MART 2022

    

          Dünya Down Sendromu Günü, down sendromlu bireylerle ilgili toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla, Down Sendromlu bireylerin bir hasta değil, kromozom fazlalığının ortaya çıkardığı genetik farklılığa sahip, bu toplumun bireyleri olduğunu vurgulamaktadır.  Bu bireylerin normal olduğunu tüm dünyaya duyurmak ve bu farkındalığı artırmak önem arz etmektedir.

          Bu bağlamda tüm insanlık üzerine düşen çabayı göstermelidir. Bu bilinçle ve duygularla 21 Mart Dünya Down Sendromu Gününde eşit olduğumuz ve fazla olan bir kormozomun fark olmadığının anlaşılması temennilerimle farkındalık gününü kutluyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 

                                                                                                     İsmail GÜNDAY

                                                                                               İlçe Milli Eğitim Müdürü       

 

 

                                    

DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ NEDİR:

Down sendromu bir hastalık değildir. Genetik bir farklılıktır. İnsan vücudunda 23 tanesi anneden, 23 tanesi ise babadan gelen toplam 46 kromozom bulunurken, Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozomları olması nedeni ile 47 olmaktadır. 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kıldığından bu genetik farklılığa vurgu yapacak şekilde Birleşmiş Milletler her yıl 3. Ayın 21. Günü Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kabul edilmiştir.

2011 yılında beri tüm dünyada Down Sendromu hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak, Down Sendromlu bireylerin ayrımcılığa ve olumsuz tutumlara maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkat çekmek ve mevcut çalışma imkanları ile iş sahalarını artırmak amacıyla Down Sendromu Farkındalık Günü farkındalık çalışmaları yapılmaktadır.

Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, bireyin hayatı boyunca devam eden bir farklılıktır. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 700-800 doğumda bir görülür. Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığı taşımaktadır. Ülkemizde tam bir veri olmamakla birlikte yaklaşık 100.000 Down Sendromlu kişi olduğu tahmin edilmektedir.

 

 22-03-2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22-03-2022

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 577518687 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.