İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sıkça Sorulan Sorular

12 EKİM 2020 TARİHİNDEN İTİBAREN BAŞLAYACAK OLAN YÜZ YÜZE EĞİTİME DAİR

 • 12 Ekim 2020 tarihinden itibaren hangi sınıflar yüz yüze eğitime başlayacaktır?

  Resmi-özel  okul öncesi öğrencileri haftanın 5 günü, resmi-özel ilkokulların tüm sınıflarındaki öğrenciler (1, 2, 3 ve 4. Sınıflar), resmi-özel ortaokulların sadece 8. sınıflarında okuyan öğrenciler, resmi-özel ortaöğretim kurumlrında (liselerde) hazırlık sınıfları ile 12. Sınıfta okuyan öğrenciler, okul yönetimlerince yapılacak planlamaya göre haftada iki gün yüz yüze eğitim alacaklardır.

 • Özel Eğitim Okullarında yüz yüze eğitim uygulamaları hangi sınıf seviyesinde haftada kaç gün ve kaç saat olacaktır?

  Okul öncesi özel eğitim okullarında: 5 gün, günde 6 etkinlik saati olmak üzere haftada 30 saat
  Bağımsız özel eğitim okullarındaki tüm  kademe ve sınıflarda: Haftada 2 gün, Günlük 6, haftada 12 saat
  Diğer okul türlerinde bulunan özel eğitim alt sınıflarında:  1,2,3,4 ve 8. Sınıflarda: Haftada 2 gün, günlük 6, haftada 12 saat, okul yönetiminin yapacağı planlamaya göre yüz yüze eğitim verilecektir.

 • Evde yada hastanede eğitim alması gereken öğrencilere yüz yüze eğitim verilecek mi?

  Evde ya da hastanede eğitim gören öğrencilerin durumlarının e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'nde yer alan “Öğrenci dosya bilgileri/genel bilgiler” bölümüne eksiksiz bir şekilde işlenmesi ve bu öğrencilere ait ders programları ile öğretmen görevlendirmelerinin tamamlanması okul yönetimlerince yapılacaktır. Evde eğitim kararı bulunan öğrencilerden tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda başlanacaktır. Evde eğitim alan öğrenciler için de yüz yüze eğitim kapsamında alınan tüm tedbirler uygulanacaktır. Öğrencilerin evde yüz yüze eğitim almalarında velinin tercihi esas alınacaktır. Velilerin evde yüz yüze eğitimi mazeret beyan ederek tercih etmemesi durumunda öğrenciler uzaktan/canlı eğitime devam edecektir. Evde ya da hastanede eğitim faaliyetlerinde HES kodu uygulamasından faydalanılarak iş ve işlemler yürütülecektir.

 • Bilim Sanat Merkezlerinde yüz yüze eğitim verilecek mi?

  Bilim Sanat Merkezleri tarafından yürütülen eğitim faaliyetleri uzaktan/canlı olarak devam edecektir. Bilim Sanat Merkezlerinde yüz yüze eğitim verilmeyecektir.

 • Özel Eğitim Okullarında öğrenim gören öğrenciler için yemek ve taşıma hizmeti verilecek mi?

  Özel Eğitim Okullarında öğrenim gören öğrenciler için taşıma hizmeti verilecek olup, covid-19 tedbirleri kapsaminda yemek hizmeti VERİLMEYECEKTİR.

 • Yüz yüze eğitimde derslerin ve tenefüslerin süresi ne kadar olacak?

  Yüz yüze eğitimde dersler 30 dakika , tenefüsler ise 10 dakika olacaktır.

 • Hazırlık ve 12. Sınıfta okuyan öğrenciler için pansiyonlar açılacak mı?

  Pansiyonlar, yüz yüze eğitimin başlayacağı 12 Ekim 2020 tarihinden itibaren açılacaktır. Pansiyonlarda gerekli tüm önlem ve tedbirler alındıktan sonar yemek hizmeti verilecektir. Şehir dışından elen öğrenciler yüz yüze eğitimin olmadığı haftanın diğer günlerinde okul yönetimlerince yapılacak planlamayla Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına katılacaklardır. İkameti İstanbul’da olup yüz yüze eğitim verilen günlerin dışında ailesinin yanında kalmak isteyen öğrencilerimize izin verilecektir.

 • Temel eğitim kurumlarında (okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulları) öğrencinin okula devam etme zorunluluğu var mı?

  Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacaktır.

 • Bu yıl öğrencilere performans ve proje görevi verilecek mi?

  Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Ölçme ve değerlendirmenin genel esasları” başlıklı 43 üncü maddesinin birinci fıkrasında sözü edilen “performans çalışmaları ve proje konuları” zümre öğretmenlerince belirlenerek öğrencilere verilecektir.

 • İdari izinli öğretmenlere uzaktan ve yüz yüze eğitim kapsamında ders görevi verilebilir mi?

  İdari izinli öğretmenler, uzaktan ve yüz yüze eğitim kapsamında ders görevi almak istediklerine dair okul yönetimlerine dilekçe vermeleri halinde gerekli değerlendirme yapılacaktır.

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 577518687 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.