İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Whisperer of Trees" uluslararası eTwinning Projesi Çalışmaları Devam Ediyor24 ŞUBAT 2022


Atasehir İlcemiz Cagribey  Ilkokulu  öğretmenlerinden Fatma Gözel   1-C sınıfı öğrencileriyle  Türkiye, Azerbaycan ve Romanya ortaklığında kurulmuş olan "Whisperer of Trees" uluslararası eTwinning  projesine Ekim ayı itibariyle başlamışlardır. Akademik temelli olarak yürütülmesi planlanan projede, 7 bölgeden Antalya, Adıyaman, Çorum, Elazığ, İstanbul, Konya, Manisa, Osmaniye illerinden projeye katılan öğretmenler aracılığıyla açık uçlu görüşme soruları ve anketler ile 6 ay boyunca nitel ve nicel veriler toplanacaktır. Verilerin işlenmesiyle proje sonunda uygulamaların akademik bildiriye dönüştürülmesi planlanmaktadır. Projenin akademik sürecini, özel eğitim alanı bilim uzmanları öğretmenler Ayşe Erkaya ve Canan Şentürk Barışık yönetecektir. 

Projenin Pedagojik Temelleri: Evrensel bir kültür ögesi olan doğaya saygı, kültürümüzde de binlerce yıldır türkülerimizle, masallarımızla, atasözlerimizle, armağanlarımızla, kısacası Türk yaşantı biçiminin tamamını kapsayacak şekilde var olmuştur. Ancak teknolojiyle bütünleşmiş yaşamlarımızda ağaç ve doğaya karşı duyarlılığın, bağlılığın azaldığı; doğanın nimetlerine ve yaşamımıza kattığı güzelliklere olan farkındalığın giderek kaybolduğu aşikardır. Bu projeyle ağaç ve doğa kavramından yola çıkarak ekolojik okuryazarlığın önemi kavratılmaya çalışılacaktır. Ağaç ve doğanın tüm canlılar için yaşam kaynağı olduğu; maddi ve manevi faydaları, pozitif bilimler ekseninde yaparak yaşayarak öğrenme metoduyla açıklanacaktır. Bu sayede çocuklarımızın kendi kültürü ve farklı kültürlere ağaç ve doğa unsurlarının etkilerini araştırmaları; maddi ve manevi faydalarını öğrenmeleri, disiplinlerarası bir yaklaşımla müfredata uygun olarak ekolojik okuryazarlık bilgi ve becerilerini edinmeleri, ağaç ve doğaya sevgi/saygı duygularını dilbilgisel ve kültürel öğrenmeyle geliştirmeleri; ağaç ve doğanın farklı kültürlerdeki yeri ve önemini kavramaları, doğayı korumak için birey ve toplum olarak üzerimize düşen sorumlulukları keşfetmeleri, teknolojik okuryazarlık becerileri ile ekolojik okuryazarlık becerilerini desteklemeleri amaçlanmıştır.

07-03-202207-03-202207-03-202207-03-202207-03-202207-03-202207-03-2022

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 5775186-87; 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.