İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ataşehir'de Tarih Öğretmenleri Ermeni Meselesini Değerlendirdi.

Ataşehir'de Tarih Öğretmenleri Ermeni Meselesini Değerlendirdi.

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail Günday'ın katılımıyla gerçekleşen programda Nuri Cıngıllıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Metin Yıldırım Ermeni Meselesinin aslı ve esasıyla ilgili bir sunum yaptı.

Ermeni İftiralarının asıl hedefinin ne olduğu, meselenin hakikatin anlaşılması üzerinden değil de siyasi bir zeminde iftiralar ve yalanlarla algıları yönetmek amacıyla gündemde tutulduğu, yüz yılı aşkın süredir devam eden Ermeni ideallerinin devamı olarak değerlendirilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Tehcir Kanununun günün şartlarında bir tercih değil mecburi bir tedbir olduğu, geçici bir kanun olarak çıkarıldığı 27 Mayıs 1915 ile 25 Kasım 1915 arasında uygulandığı, 31 Aralık 1918'den itibaren göç edenlere geri dönüş hakkı verildiği ve önemli sayıda Ermeni'nin geri döndüğü, tehcir uygulaması sırasında devletin pek çok başlıkta ciddi tedbirler aldığı tüm bunlara rağmen yolculuk şartları, hastalık ve eşkıyalık faaliyetleri sebebiyle ölenlerin olduğu ancak bu durumun soykırım olarak değerlendirilmesinin bilim ve hukuk açısından mümkün olmadığı paylaşıldı.

Ermeni Meselesinin ders kitaplarında yeterince yer almadığı bu durumun büyük bir eksiklik olduğu vurgulandı. Bu eksikliğin giderilmesi için Talim Terbiye Kurulu'na ulaştırılmak üzere tarih öğretmenleri olarak konuyla ilgili bir rapor hazırlanmasına ve tarih derslerinde konuyla ilgili eba.gov.tr adresinde de yer alan "Sarı Gelin Belgeseli"nden bazı bölümleri başta olmak üzere görsel materyallerin izlettirilmesine ve konuyla ilgili arşiv belgelerinin paylaşılmasına karar verildi.

Öğrencilerimizin konuyla ilgili farkındalıklarının yüksek tutulması için tarih öğretmenlerinin önemli bir rol üstlenebileceği bunun için birbirleriyle bilgi ve materyal paylaşmasının faydalı olacağı kanaati paylaşılarak program sonlandırıldı.

28-04-2021 28-04-2021   28-04-2021

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 577518687 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.