İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemiz Okul Müdürleri ve Spor Kulübü Başkanları ile Düzenlenen Okul Spor Kulüpleri Toplantısı Ataşehir Kaymakamı Sn. Bekir DINKIRCI'nın Başkanlığında Gerçekleştirildi

İlçemiz Okul Müdürleri ve Spor Kulübü Başkanları ile Düzenlenen Okul Spor Kulüpleri Toplantısı Ataşehir Kaymakamı Sn. Bekir DINKIRCI'nın Başkanlığında Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasındaki "Okullarda Spor Dalı Eğitimi Protokolü" kapsamında; Ataşehir Kaymakamı Sn. Bekir DINKIRCI başkanlığında Ataşehir Şehit Hasan AKAN İlkokulunda gerçekleşen toplantıya ; İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail YILDIRIM, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nazım YURDAGÜL, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Özge ÇANKAYA, okul spor kulübü ilçe koordinatörleri, İlçemiz Okul Müdürleri, İlçemiz Spor Kulübü Başkanları ve diğer katılımcılar katılım sağladı.

Ataşehir Kaymakamı Sn. Bekir DINKIRCI İlçemizde bulunan kamu ve özel okul müdürleriyle Şehit Hasan AKAN İlkokulundaki toplantı salonunda özellikle Sn. Valimiz Davut GÜL beyin talimatları ile kurulan okul spor kulüplerinin mevcut durumları karşılaştıkları sorunlara çözüm yolları ile ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Ataşehir Kaymakamı Sn. Bekir DINKIRCI burada yapmış olduğu konuşmada; tüm kurum ve kuruluşların okul spor kulüplerine destek ve katkı sağlamasını ve çözüm odaklı giderek problemlerin minimize edilmesini istedi. Spor kulüplerin , eğitim öğretim bakımından da insan beynini 0-6 yaşında %90'nın geliştiği dikkat alındığında okul öncesi eğitime ağırlık verilmesi öğretmen-öğrenci-veli koordinasyonunun artırılmasını, rehberlik hizmetine ağırlık verilmesini, kariyer günlerinin düzenlemesini, mesleki eğitim ile ilgili onunu paydaşlarıyla tanıtımının iyi yapılmasını, okul spor kulüplerinin nitelik ve nicelik itibariyle aktif hale gelmesini, hızlı okuma tekniklerinin geliştirilmesi ve kitap okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması, okul kantinlerinde süresi geçmiş gıdalara yer verilmemesini, okul kantinlerinin denetlenmesi konusu ile ilgili ilçe Tarım Müdürlüğüyle çalışma yürütülmesini, Ağız Diş Sağlığına Önem verilmesi konusunda İlçe Sağlık Müdürlüğünde proje hazırlanmasını ayrıca okulların güvenliğiyle ilgili başta İlçe Emniyet Müdürlüğü olmak üzere konunun paydaşlarıyla ilgili diyalog halinde olunmasını belirterek, yukarıda belirtilen hususlarla ilgili örnekler vererek çalışmaların çözüm odaklı, insan odaklı karşılıklı güç birliği ile hareket ederek kurumların yönetişim içerisinde birbirlerine yardımcı olmalarını özellikle öğretmen-öğrenci-veli-okul aile birlikleri ile koordineli bir şekilde çalışmanın önemini vurguladı.

İlçemizdeki okullarda yürütülecek olan spor faaliyetlerine vurgu yapan Ataşehir Kaymakamı Sn. Bekir DINKIRCI, gençlerimizin sadece bilişsel ve akademik becerilerini geliştirmek değil; aynı zamanda beden, fizyolojik, psikolojik, sosyal ve duygusal anlamda desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ataşehir Kaymakamı Sn. Bekir DINKIRCI toplantının amacına dikkat çekerek Sportif Yetenek Taraması genel veriler doğrultusunda, 2021-2022 Dönemi Tarama Oranı %52,73 iken 2022-2023 Dönemi Tarama Oranının %67,79'a yükseldiğini bu oranın projenin tüm paydaşları ile ortak hareket ederek yüksek seviyeye çıkarmasını hedefledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn. İsmail YILDIRIM konuşmasında spor kulüpleri faaliyetleri kapsamında İlçemizde bulunan tüm okullarımızdaki öğrencilerimizin sportif becerilerini geliştirmek için tüm okullarımızda iş birliklerinin kapsamlı bir şekilde hayata geçirilmesi ve gerekli yetenek taramalarının yapılarak spora yönlendirme çalışmalarının ciddiyet ve sorumlulukla yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Bu tür toplantıların önemini belirten Sn. İsmail YILDIRIM resmi okulların yanı sıra özel okulların da bu konuya hassasiyetle yaklaşması gerektiğini, bu tür paylaşım ve bilgilendirme toplantılarının belirli aralıklarla tekrar edileceğini söyledi.

Toplantıya katılan İlçe Kurum Müdürleri ile Spor Kulüp Başkanlarının "Okullarda Spor Dalı Eğitimi Protokolü"nün uygulamaya geçirilmesi için düşünce, görüş ve taleplerinin dile getirilmesinin ardından toplantı sona erdi.

09-11-202309-11-202309-11-202309-11-202309-11-202309-11-202309-11-2023

Küçükbakkalköy Mah. Işıklar C. No1 Kat2 34758 Ataşehir / İSTANBUL - 0216 577518687 0216 5744994

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.